a n k - y r a .c o m
 • Ank-Yra


 • Yapilan Isler


 • Bileck


 • Programi


 • Arkeologi


 • Ugaryt


 • E-Mail

 • Bilecik Kenti Osmanli Donemi Kazilari :

  Içisleri Bakanligi, Bilecik Valiligi, Bilecik Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfi isbirligince yürütülen “Beylikten Imparatorluga, Imparatorluktan Kurtulusa: Bilecik” Projesi 50 hektarlik bir alanda Restorasyon çalismalari, Kentsel Tasarim, Çevre Düzenlemesi, Kaynak Çalismasi, Kazi ve Sondaj Çalismalari seklinde devam etmektedir. Bu kapsamda tarihi kaynaklarda asagi mahalle olarak adlandirilan ve Kurtulus Savasi sonrasinda Modern Bilecik kurulurken terk edilen alan ile Orhan Gazi Imareti’nin çevre düzenlemesi ve restorasyon projeleri öngörülmüstü. Bursa Koruma Kurulunun karari ile öngörülen çalismalarinin gerçeklesmesi için arkeolojik kazi yapilmasi ve kazi sonuçlarina göre söz konusu projenin hazirlanmasi istenmistir. Bu çalismalarin sonucunda ortaya çikarilan mimari bulgularin koruma ve restorasyon projelerinin yapilmasini Çevre Kültür Vakfi (ÇEKÜL) üstlenmistir. Bilecik Valiliginin maddi destekleriyle Sögüt Müzesi Baskanliginda gerçeklesecek kazinin yürütülmesi için Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’yle iliski kurulmus ve Yrd. Doç. Dr. Erol ALTINSAPAN’in bilimsel sorumlugunda “Osmanli Dönemi Bilecik Kenti Kazisi” için çalismalara baslanmistir. Kazi, Ögr. Gör. Abdullah DEVECI, Ögr. Gör. Handan Üstündag AYDIN (Antropolog, Ana.Üni.), Ars. Gör. Hasan YILMAZYASAR (H. Ü.), Mimar Dr. Canan PARLA, Ars. Gör. Y. Mim. Betül YANILMAZ, Yrd. Doç. Dr, Merter ORAL (Ana. Üni.) ve Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ve Mimarlik Bölümü ögrencilerinin katilimiyla gerçeklesmistir. Kazida sayilari dönem dönem degisen 10 ile 30 isci çalismistir.

  Kazi çalismalari iki asamali olarak planlanmistir. Birinci asamada rölöve ve restorasyon projesi yapilacak olan Orhan Gazi Imareti ve çevresi, ikinci asamada tarihi kaynaklarda pazar mahallesi olarak adlandirilan Orhan Gazi Camii’in güneyindeki çarsi alaninin kazilmasi amaçlanmistir.

  05.06.2001 tarihinde baslayan Orhan Gazi Imareti Kazisi 06.08.2001 tarihinde bitmistir. Bu çalisma sirasinda önerimiz üzerine gerek kazinin emniyeti gerekse yapinin ayakta kalan bölümlerinin korunmasi için, T.C. Bilecik Valiligi Bayindirlik Müdürlügü tarafindan yapi, dört yönden ve içeriden ahsap konstürüksiyon ile desteklendirilmistir. Ayrica kaçak kazicilar tarafindan yikilan ve oyulan duvarlar kuru duvarla örülmüs, lentosu sökülen kapinin yikilma tehlikesi altinda üst duvarini korumak amaciyla ahsap lento yerlestirilmistir. Tüm eklemeler beyaz boya ile boyanmistir.

  Kazinin ikinci asamasi 6.8.2001-6.10.2001 tarihleri arasinda gerçeklestirilmistir. Bu çalismalarda Kurtulus Savasi sirasinda yakilan ve terk edilen bugün toprak altinda kalmis Bilecik Kenti’nin Pazar Mahallesindeki çarsi alaninda yapilan sondajlarla Süleyman Pasa Camisi, Süleyman Pasa Hamami, 4 han, Kadi Evi, 1 kahvehane, 2 dükkan ve bunlari birbirine baglayan yollarin ve sokaklarin yerleri belirlenmistir. Ayrica Süleyman Pasa Hamami’nin temizlik çalismalari yapilmistir.

  6.10.2001 tarihinden itibaren T.C. Bilecik Valiliginin ekibimize kazi evi olarak tahsis ettigi Eski Bilecik Oteli’nde kazilarda çikarilan malzemelerin degerlendirmeleri yapilmaktadir. Bu degerlendirme çalismalari mimari rölöve, seramiklerin çizim ve gruplandirilmasi, sikke temizligi ve degerlendirmesi biçiminde devam etmektedir. Ayrica çikan malzemenin karsilastirma örnekleri için arsiv ve kütüphane çalismalari yapilmaktadir.

  Free Nokia Ringtones - Offers Nokia Ringtones For Free plus cool Mobile Phone Stuff.